صدای ترقه در بارداری، حتما بخوانید!

صدای ترقه در بارداری، حتما بخوانید!
نی نی سایت: امروز چهارشنبه سوری است. رسمی زیبا و باستانی که حالا هیچ شباهتی به اصلش ندارد و بیشتر با صدای ترقه و نارنجک و دود و آتش همراه است. رسمی که با بوته آتش زدن و قاشق زنی و جمع شدن خانواده دور هم یک سه شنبه‌شب خاطره‌انگیز برای همه می‌ساخت ، حالا به یکی از پرخطرترین رسم و رسوم‌های دنیا تبدیل شده است. صدای ترقه‌های دست ساز و وارداتی تا نیمه‌های شب شنیده می شود و همه شهر را بوی مواد منفجره بر می‌دارد. زنان باردار و کودکان و سالمندان هم در این میان بیشتر از همه در معرض خطر هستند. اگر باردارهستید و برای امشب هم کلی برنامه چیده‌اید بهتر است قبل از هر کاری این مطلب نی نی سایت را بخوانید.

آیا جنین صداها را می‌شنود؟

کارشناسان معتقدند جنین از هفته 16 به بعد می تواند همه صداهای محیط اطراف مادر را بشنود. گوش‌های جنین از هفته 27 به بعد کامل می‌شود و به راحتی می‌تواند صداهای بلند و ناگهانی بیرون از شکم مادر را درک کند. جنین حتی به صداهایی که می‌شنود هم واکنش نشان می‌دهد و ممکن است از جا بپرد و عکس العملی هم نشان بدهد. دکتر سعید ملایری در پانزدهمین کنگره شنوایی شناسی هم روی این موضوع تاکید کرد و گفت :« برای مادرانی که باردار هستند صدا می‌تواند به سیستم شنوایی جنین آسیب بزند. قبلا تصور می‌شد که جنین خیلی متاثر از صداهای خارج نیست اما در حال حاضر و بر اساس آخرین مطالعات مشخص شده که حتی مادری که درمواجه با صدای بلند است هم سیستم شنوایی جنین اش ممکن است آسیب ببیند .»


زنان بارداری در چهارشنبه سوری مراقب باشند

از دود و آتش دوری کنید

هر دلیلی که باعث اختلال در تنفس و اکسیژن رسانی به مادرشود برای جنین خطرناک است. دکتر نازنین صفایی جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره به نی نی سایت می‌گوید:« نرسیدن اکسیژن به جنین خیلی خطرناک است به همین دلیل زنان باردار باید از دود و آتش و جایی که ترقه می‌اندازند دور باشند. تنفس دود ترقه و نارنجک که اصلا معلوم نیست از چه موادی ساخته شده‌اند برای مادر خیلی خطرناک است. سلول‌های مغزجنین به افت اکسیژن خیلی حساس هستند و ممکن است باعث آسیبهای جبران ناپذیری در جنین و رشد ذهنی او شود.» دکتر صفایی درباره عوارض صدای انفجار ترقه و نارنجک روی جنین هم می‌گوید:« استرس کلا برای زنان باردار مضر است حالا می‌خواهد این صدا از ترقه و نارنجک باشد یا هر چیز دیگری. صداهای مهیب انفجار نارنجک و ترقه دردهای زایمانی و انقباضات رحمی را تشدید می‌کند. زنانی که بارداری های پر خطر دارند یا فشار خونشان در دوران حاملگی بالاست به هیچ وجه نباید در معرض شنیدن این صداها قرار بگیرند. اگر زن بارداری سابقه فشار خون بالا داشته باشد با شنیدن این صداها فشار خونش بالا می‌رود و مشکلات زیادی به وجود می‌آید حتی پزشک مجبور می‌شود بچه را زودتر از موعد به دنیا بیاورد.» دکتر صفایی معتقد است استنشاق هر دودی خطرناک است. او می‌گوید:« کنار آتش ایستادن و از روی آتش پریدن هم برای زن باردار خیلی خطرناک است. گرمای زیاد می تواند باعث اسپاسم و زایمان زود رس شود.»
پزشکان متخصص به مادران باردار به ویژه مادرانی که ماه‌های آخر بارداری هستند توصیه می‌کنند که به هیچ وجه از روی آتش نپرند؛ در دوران بارداری به دلیل تغییراتی که در مفاصل خانم‌های حامله اتفاق می‌افتد تعادل مناسبی ندارند و هر چه سن بارداری بالاتر برود رحم و شکم بزرگتر شده و کنترل بدن سخت‌تر است. به گفته پزشکان ممکن است هنگام پریدن از آتش مادر دچار سوختگی و انقباضات رحمی بشود که هم برای او و هم برای جنین مشکل آفرین است.
نظر خود را ارسال کنید