علت ژله ای شدن اسپرم چیست؟

ژله ای شدن اسپرم یا غلظت مایع منی علت های گوناگونی دارد که در این مطلب با این دلایل آشنا می شویم.
علت ژله ای شدن اسپرم چیست؟

ژله ای شدن اسپرم  یا غلظت مایع منی چه دلایلی دارد

 ژله ای شدن اسپرم یا غلظت مایع منی علت های گوناگونی دارد که شناسایی این علت ها و رفع آن ها کمک شایانی به درمان نازایی می کند. در این مطلب با مشکلات تغییر رنگ مایع منی و همچنین علت های مختلف ژله ای شدن اسپرم آشنا شوید.

چگونه از ژله ای شدن اسپرم جلوگیری کنیم

یکی از معیارهای مهم در آزمایش تجزیه منی، قوام یا "غلظت مایع منی" است که در باروری اهمیت دارد. اگر در مردی تعداد، حرکت و شکل اسپرم ها طبیعی باشند ولی غلظت مایع منی غیرطبیعی، می تواند باعث ایجاد مشکل در باروری شود. مایع منی هنگام انزال به حالت"لخته" است و سپس تحت تاثیر آنزیم هایی ظرف معمولا نیم ساعت از حالت لخته بودن خارج می شود که در اصطلاح به آن "آبکی" شدن می گویند. اگر مایع منی نتواند از حالت لخته خارج شود به اصطلاح دارای غلظت بالاست. اگر مایع منی به حالت لخته باقی بماند، حالت سیالیت خود را از دست داده بنابراین نمی تواند به طرف دهانه رحم و داخل رحم حرکت کند و باعث ایجاد مشکل در باروری می شود. دانستن اینکه چه عواملی باعث افزایش غلظت مایع منی می شوند، از این نظر اهمیت دارد که با رعایت آنها می توان تا حدودی مشکل را حل کرد، ولی از نظر علم پزشکی علت اصلی، فقدان آنزیمی است که باعث آبکی شدن مایع منی می شود. پروستات آنزیمی بنام آنتی ژن اختصاصی پروستات ترشح می کند که این آنزیم باعث آبکی شدن مایع منی یا خروج آن از حالت لخته می شود. اگر پروستات دچار تورم و التهاب شود، ترشح این ماده و در نتیجه آبکی شدن مایع منی با مشکل مواجه می شود.

علت ژله ای شدن اسپرم

ژله ای شدن اسپرم چه علتی دارد

موارد زیر کمک می کنند که از غلظت مایع منی کاسته شود و حالت سیالیت بیشتری به خود بگیرد :
• مصرف مایعات زیاد
• دقت در داروهایی که مصرف می شوند. مصرف برخی از داروها باعث افزایش غلظت مایع منی می شوند .
• عفونت مایع منی باعث افزایش غلظت آن می شود بنابراین درمان مناسب عفونت کمک در رفع مشکل می کند. یکی از علل مهم افزایش غلظت مایع منی عفونت پروستات یا پروستاتیت است.وجود باکتری در پروستات نیز باعث عفونت پروستات و عفونت مایع منی می شود. مردان نابارور بدون توجیه (آزمایش تجزیه منی به ظاهر سالم و طبیعی است) باید حتما از نظر وجود عفونت پروستات بررسی شوند .
• بعضی از مواد مدر باعث افزایش حجم ادرار و کاهش آب بدن می شوند، مثل قهوه، الکل و سودا.مردانی که دارای غلظت بالای مایع منی هستند باید به این نکته توجه کنند .
• مصرف برخی مواد نیز باعث کاهش غلظت مایع منی می شوند، مثل ویتامین E ، گای فنزین (Guaifenesin) و استیل سیستئین .

مایع منی طبیعی

  • ظاهر:این مایع معمولاً مایعی سفید تیره است که بعد از 30 دقیقه رقیق تر و شفاف تر می شود .
  • بو:بوی کلر مانند این مایع کاملاً طبیعی است .
  • مزه:بعلت فروکتوز موجود در آن کمی شیرین است. مزه این مایع در افراد مختلف متفاوت است .

علت ژله ای شدن اسپرم

آشنایی با دلایل ژله ای شدن اسپرم

مایع منی غیرطبیعی

  • انزال با حجم کم:کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی می تواند گاهاً به خاطر انسداد باشد .
  • مایع منـی رقیق:رقیق بودن مایع مـنی معمولاً نشانه انزال برگشت دهنده است، یعنی انزالی که به مثانه برمی گردد. این خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می تواند به خاطر اختلالات پروستات باشد .
  • مایع منـی غلیظ:چسبناکی مایع منی می تواند به علل مختلف متفاوت باشد. تداوم مایـع منی غیظ توانایی اسپرم برای حرکت را محدود می کند و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید اهمیت پیدا می کند. کم آب بودن بدن هم ممکن است باعث غلیظ شدن مایع منی شود که مایعاتی که حین سکس استفاده می شود منجر به انزل کم شده و اگر سکس یا انزال طی یک زمان کوتاه تکرار شود بر مقدار مایع منی تولید شده تاثیر می گذارد. تولید اسپرم با بالا رفتن سن کاهش می یابد اما این مسئله تاثیری بر توانایی جنسی ندارد .
  • مایـع منـی قرمز یا گاهاً قهوه ای:اگر در مایع منـی شما لکه های قرمز یا قهوه ای دیده می شود ممکن است به خاطر خون باش. گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می ترکد . طی یک تا دو روز مایع منـی باید به حالت اولیه خود برگردد، پس نیازی به نگرانی نیست و اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می تواند علل مختلف داشته باشد مثل عفونت، زخم و به ندرت سرطان .
  • مایـع منی سبز یا زرد رنگ:مایع منی طبیعی رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید دارد. اما اگر مایع مـنی رنگ زرد یا سبز گرفت نشانه عفونت است که معمولاً به خاطر بیماری هایی که با رابطه جنسی منتقل می شود مثل سوزاک می باشد. پس حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری مزبور سوزاک باشد خیلی ساده با آنتی بیوتیک درمان می شود .
  • بوی بد مایع منی:بوی بد مایع منـی همیشه نشانه عفونت است. در چنین مواردی حتماً به پزشک مراجعه کنید .

علت ژله ای شدن اسپرم چیست؟

نظر خود را ارسال کنید